Epoxy Floor Covering Prices 2021

Epoxy Floor Covering Prices 2021

Epoxy Floor Covering Prices Epoxy floor covering, which is much more popular in 2021, is probably one of the most sought after services. Today, due to the fact that there are many ground covering services, it is possible to encounter epoxy floor covering prices at very variable prices. However, the most important point to note here is that companies that give high prices cannot always serve much better. When choosing the company you want to receive services from, it is in your best interest to make a choice by evaluating past works and references.

Click here for offer

Does Application Size Affect The Price?

The size of the area to be floored does not actually affect the unit price. However, as with any type of service, labor costs are reduced in large areas in floor painting services. Therefore, it is possible to say that you will face much lower labor costs in large areas. However, we can say that we also make trouble-free applications in much smaller areas and produce much more economical and durable solutions than coatings such as ceramics.

How Much Epoxy Floor Paint Should Be Required for 1 m2 Area?

Assuming that the regular cleaning and curing processes of the area to be applied are completed smoothly, we can say that 1 kg of epoxy covers 3 m2 and orange peel coating covers 2 m2. What really affects the costs here is the quality of the material used and the additional operations to be carried out on the application surface.

Epoxy Floor Paint Prices

In 2021, prices vary sharply due to variable exchange rates and increased labor costs, especially in recent years in our country. However, we guarantee that you will receive service under the most favorable conditions of the market by contacting our company online form or phone.

Floor Painting Application Typem2 Epoxy Coating Unit Price
3.5 mm Self Level Epoxy Floor Covering Price12 € + VAT
2.2 mm Multilayer Epoxy Floor Covering Price8 € +VAT
1.7 mm Orange Peel Epoxy Coating Price7 € +VAT
Marble Resneli Epoxy Floor Covering Price20 € + VAT
Epoxy Floor Covering Prices 2021

Why Do Epoxy Prices Vary?

Our company will come to your address and make free discovery and offer the most suitable offer for you without charging a price. You can also request a free sample application. However, we can say that the price of matte flat epoxy coating starts at m2 / 55 TL in order to give an idea. In addition, these prices may vary depending on the condition of the floor and the outdoors.

Epoxy Floor Covering Prices 2021 - self level epoksi kaplama 2
Multilayer (multilayer) epoxy floor covering prices

Epoksi pahalı mı ?

Epoksi pahalı gibi görünse de uzun yıllar kullanıldığı için yatırım maliyetleri göz ardı edilecek kadar ucuz bir üründür.

Epoksi boya nerelerde kullanılır ?

Ameliyathane ve hastane gibi alanlarda hijyenik zemin ve duvar kaplamaları ve yalıtımlar, fabrika, spor kompleksleri, hava alanı, otopar, okullar, ofisler, ev ve diğer yaşam alanları, AVM zeminleri gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Parke üzerine epoksi olur mu ?

Parke üzerine epoksi boyası uygulanabilir. Epoksi, beton, metal ahşap gibi hemen hem tüm yüzeylere kusursuzca yapışma özelliğine sahiptir.

Epoksi gıdaya uygun mu ?

Epoksi zemin kaplaması uçucu kimyasallar ve solvent içermediğinden gıda üreten tesiseler için uygundur. Bir çok hijyeni gıda imalatı ve paketlemesi yapan tesiste epoksi zemin kaplaması güvenle kullanılmaktadır. Epoksinin kansorejen bir madde olduğuna dair bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır.

Epoksiye ne zarar verir ?

Epoksi, halihazırda inşaat sektöründe kullanılan en sağlam materyaldir. Epoksiye fiziki olarak mekanik yolla zarar vermek oldukça güç iken kimyasal yağlar ve asitlere de son derece dayanıklıdır. Ancak dış ortamda katkı kullanmadan uygulanan epoksiye güneşten gelen UV ışınları zarar vererek tebeşirleşme ve sararma olmasına neden olabilir.

Fayans üzerine epoksi olur mu?

Fayans ve tüm seramik yüzeyler üzerine epoksi kaplaması yapılabilir. Epoksi metal, seramik, ağaç gibi tüm yüzeylere kusursuz yapışabilen bir kimyasaldır.

Epoksi neden euro ile satılıyor ?

Tüm ithal ürünler gibi epoksinin de temel bileşenlerinin yurt dışından ithal edilmesi nedeniyle döviz üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır.

What are the types of epoxy?

We cannot display this gallery

Click here to get information about all epoxy varieties.

What is the difference between epoxy and PVC coating?

Epodex Product Website

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *